Kışın yaz sebzelerini yemek istiyor musunuz? Biliyorsunuz ki kışın yazın olduğu kadar lezzetli ve organik sebzeler bulmak çok zor. Kışın organik, lezzetli sebzeleri yazdan saklayıp yemek en mantıklı olanı. Yazın meyveleri nasıl koruyup kışa saklayabiliriz? Neler yapmalıyız, bunlardan bahsedeceğiz.

Anadolu’da yüzyıllardır çeşitli yöntemlerle yapılan kışlık yiyecek depolanması, gıdaların uzun süreler korunabilmesine imkân veren bugünün derin dondurma teknolojisiyle daha da kolay.

Öncelikle dondurulacak ürünün taze olmalı. Dondurma işlemi gıdada enzim aktivitesini ve bakteri üremesini kısmen durdurur fakat çok yavaş da olsa bozulma devam eder. Donduracağımız ürün ne kadar kaliteli olursa dondurup çözdürme aşamasından sonra da o kadar kaliteli ürün çıkacaktır. Dondurma işlemi için ürünler tek seferde kullanılabilecek ölçülerde paketlenmelidir. Bir ürün çözdürdükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.

Hangi besin nasıl saklanmalı?

Donmuş gıdaları saklamak için plastik veya alüminyum folyo, plastik torba, kapalı alüminyum kaplar, içi mumlu özel kaplar veya dayanıklı plastik ve cam kaplar kullanılması gerekiyor. 

Kırmızı et yeni kesildi ise 1 hafta buzdolabında dinlendirilip, eğer kasaptan alındıysa da hemen dondurulabilir. Yağlı etler kıyma halinde az yağlı olan kısımlar porsiyonlanarak ya da bütün halde dondurulabilir. Kırmızı et 6-12 ay dondurucuda saklanabilir.

Tavuk gibi kümes hayvanları 1 gece buzdolabında bekletilip sonra dondurulabilir. Ortalama 7-8 ay kadar ömrü vardır. Balıklar organları temizlendikten sonra bir süre yapışmaz bir yüzeyde dondurulur sonra kuyruklarından tutarak baş aşağı buzlu suya daldırılıp etrafı buz tabakası ile kaplanıp öyle dondurulur. Bu işlemin adı ‘glaze’dir ve 4-6 ay kadar rahatça saklanabilir.

Şarküteri ürünleri iyice paketlenip 1-2 ay kadar dondurulabilir. Süt ürünlerini dondurmaya çalışmak risklidir.

Meyveleri dondurmak için öncelikle olgun ve çürüksüz olanları seçilmelidir. Çekirdekli olanların çekirdekleri ayrılmalıdır. Muz, şeftali, kavun gibi meyvelerin de kabukları ayrılıp dilimlenmiş halde dondurulmalıdır. Meyveleri dondurmadan önce şekerli veya limonlu suya daldırmamız gerekir. Elma, armut gibi çabuk kararan meyveleri de dondurmadan önce dilimleyip üzerine şeker döküp öyle dondurmamız gerekir. Bu şekilde meyveler 10-12 ay kadar dayanabilir.

Patlıcan fasulye gibi sebzeler 2-3 dakika haşlanıp soğuk suya daldırılıp soğutulduktan sonra dondurulabilir. Ortalama 8-10 ay kadar muhafaza edilebilir.

Buzdolabında çözdürün

Donmuş besinleri çözdürürken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. En önemli kural buzdolabının soğutucu kısmında çözdürülmesidir. Oda sıcaklığında çözdürmek birçok bakterinin üremesi için uygun ortamı oluşturur. Ürünler porsiyonlara göre dondurulmalıdır. Buzu çözülen bir ürün tekrar dondurulmamalıdır. Buzu tamamen çözülmüş bir ürün ile taze ürün arasında pişirmeye yönelik hiçbir fark yoktur.

Okumaya devam edin