Sosyal Medya

TEDAVİ

Sağlıklı atıştırın, kilo derdiniz olmasın!

Atıştırmalık deyince aklımıza ayaküstü yenilen hızlı hazır yiyecekler ve ya cips çikolata gibi kilo aldırıcı gıdalar gelebilir. Atıştırmalıkları ön hazırlık yapmadan hızlı bir şekilde seçiyorsanız, çerez tabağınızı yanınızda taşımak tam da size göre.

1-) Atıştırmalık deyince aklımıza ayaküstü yenilen hızlı hazır yiyecekler ve ya cips çikolata gibi kilo aldırıcı gıdalar gelebilir. Atıştırmalıkları ön hazırlık yapmadan hızlı bir şekilde seçiyorsanız, çerez tabağınızı yanınızda taşımak tam da size göre.. Sporda, evde, iş yerinde ve ya okulda nerede olursanız olun çantanıza bir avuç sevdiğiniz ceviz, kuru kayısı, fındık gibi kuru yemişleri yerleştirip gün içinde atıştırabilirsiniz. Böylelikle kan şekerinizi dengeleyecek ve açlık anında çikolata gibi besinlere saldırmayacaksınız. Üstelik bir sonraki öğüne daha tok girip fazla yemek tüketmekten de kaçınacaksınız.

2-) Dışarıdasınız  ya da evde, midenizde bir türlü anlamayamadığınız bir istek var. Ne yemek yemeyi isteyecek kadar açsınız ne de yemeyi bekleyecek kadar tok.. İşte bu anlarda marketten ve ya dolabınızdan çıkaracağınız pastaları börekleri geri bırakın.

Açlığınızı yatıştırabilecek ve hafif bir öğün oluşturacak sağlıklı atıştırmalıkları hayatınıza sokun. Örneğin bu gibi durumlarda cevizli salatanızı yahut mini peynirli sandviçinizi hazırlayabilirsiniz. İlla tatlı bir şeyler yemek isterseniz küçük bir kase yoğurda bir minik şeftali doğrayarak tatlı krizinizi önleyebilirsiniz.

3-) Sıradaki önerim hem çocukların hem de yetişkinlerin yaz ayında severek tükettiği tatlı bir atıştırmalık. Özellikle yaz ayında çocukların dondurma istekleri bitmez. Sadece çocukların değil bizlerinde tatlı diyince keyfimiz yerine gelir. İşte böyle zamanlarda benmari şekilde erittiğimiz bitter çikolataları muz ve ya çilek gibi meyvelere batırıp buzdolabında bekletiyoruz.

Dilerseniz üzerine fındık serpiştirebilirsiniz. Muzların alt kısmına uzun kürdan takarak çocuklarınıza servis edebilirsiniz. Hem meyve sevmeyen çocuklarınıza meyve yedirmek hem de içinde hangi kimyasal olduğunu bilmediğimiz dondurmaları onlardan uzak tutmak için harika bir fikir.

4-) Çocuklardan ve hala çocuk kalanlardan bahsetmişken evde sağlıklı atıştırmalıklardan bahsetmeye devam etmek istiyorum. Keyifli maç günleri, arkadaş toplantıları, dizi keyfi vs. derken cipsi hemen hemen hergün tüketiyoruz. Özellikle çocukların vazgeçilmezi haline geliyor. İşte bu duruma son vermek için baklagillerden ve sebzelerden yararlanabiliriz.

5-) Atıştırmalık kelimesi, kulağa herhangi bir besini alıp yiyebilmek anlamına gelebilir. Oysaki sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan dengeli beslenme teorisini gerçekleştirebilmeniz için, sağlıklı atıştırmalıklara yönelmeniz gerekir.  Özellikle ara öğünlere denk gelen atıştırmalıklar doğru seçildiğinde kan şekerinizi dengede tutmaya, metabolizmanızın hızlanmasına ve bir sonraki öğünde daha kontrollü besin tüketmenize yardımcı olur.

Gün içinde doğru tercihler yaparak ilerlemek kilo kontrolünüzü sağlamaya da yardımcı olacaktır. Aslında burada anlatmak istediğimiz sağlımızı hiçe sayan ürünlerin para kazanmak adına, sağlığınızda düzelmeyecek etkilerini azaltmaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.