Ebeveynlere çocukların okula sağlıklı bir başlangıç yapmaları için kadinsibakis.com önerilerini sıralıyoruz.
- Okullar açılmadan 1 hafta önce uyku ve kahvaltı saatlerini düzenleyin
Değişikliklere çocuğu hazırlamak, ödev ve etkinlikler nedeniyle aşırı yorgunluk hissetmemesi için düzen oluşturmanın yararları çocuğunuzla konuşulmalıdır.
 
 
-Okul çantasını düzenleme sorumluluğunu çocuğunuza verin
 Her akşam okul çantasının düzenlenmesinin çocuğun sorumluluğu olduğu hatırlatılmalıdır.
 
-. Okul fobisine doğru zamanda müdahale edin
Okula gitmek istemeyen ve okul fobisi olan çocuğa doğru zamanda müdahale edilmez ise iyice okuldan uzaklaşacak ve okulu reddetme sorunu kronik hale dönüşecektir. 
 
-Çocuğunuzun çantasına mutlu edici notlar bırakın
Beslenme veya okul çantasına ona notlar yazmak; yeni bir durumda insanların endişe duymalarının doğal olduğunu ve okul düzenine uyum sağladıktan sonra her şeyin düzeleceğini anlatmak çocuğunuzun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.
 
-Yanından mutlu ayrılın 
Çocuğumuzu okula bıraktığımızda ve ayrılacağımız anda yine sakin ve olumlu olmak, ndişeli bir yüz ifadesi yerine mutlu ifadelerle vedalaşmak iyi olacaktır. Okul çıkışında almaya geldiğimizde veya evde karşıladığımızda gülümseyerek karşılamak, gününün nasıl geçtiğini konuşmak, attığı her adımı önemsemek, gayretinden duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek ve cesaretlendirmek önemlidir.
 
*Çocuğunuz, istese de istemese de ayrılacağınız ve gözyaşlarının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini kesinlikle anlamak zorundadır. Eylem planınıza başından sonuna kadar bağlı kalmaya kararlı olun.
Okumaya devam edin