Bebeklerde cilt sorunları sık rastlanılan bir durumdur. Çoğu durumlarda kendi kendine geçer. Ancak her ihtimale karşı bir uzmana gösterilmesi gerekir. Bazen bulaşıcı bir durum söz konusu olabilir ya da başka bir hastalığın belirtisi olarak karşınıza çıkabilmektedir.

Bebeklerde görülen cilt sorunlarda genelde kaşıntı durumu söz konusudur.  Kaşıma ile oluşan çatlaklardan bebeklerin mikrop kapması olası bir durumdur. Bunun için önlem alınması gerekir.

Bebeğinizde cilt sorunları oluşuyorsa mutlaka pamuklu kumaşlar tercih edin. Böylece cildinde oluşabilecek ekstra tahrişleri önlemiz olursunuz.

Kaşınan bölgeyi rahatlatmak adına kaşıntıyı engelleyen losyonlar kullananın. Bu losyonlar için doktorunuza mutlaka danışın.

Bebeğinizin kendini kaşımasını engellemek mümkün olmayabilir. Tahrişi azaltmak adına ona eldiven giydirebilirsiniz.

Bazen leke ya da çıban görülebilir. Bazen geçici olabilirler ancak sık sık tekrarlıyorsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir.

Lekeler genelde birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Geçiyorsa doktora götürmenizde fayda vardır. Çıbanlar ise birkaç gün içinde baş verip patlayacaktır. Sadece sürtünmeden dolayı acı vereceği için çıban bandı kullanmanız ya da çıbanın üstüne bolca pamuk koymanızda fayda vardır. Eğer çıbanlar çok sayıda ise doktora başvurarak antibiyotik tedavisi vermesini sağlamanız gerekir.

Okumaya devam edin