Zaman zaman hepimiz yaşarız. Boynunuzda hissettiğiniz ağrı basit bir tutulma nedeni olmayabilir. Bazen çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilmektedir.

Baş ile bedenimizi birbirine bağlayan boyun ağrıları genelde iş hayatından kaynaklanır. Vücudumuzu yayılan damarların geçtiği boyun bölgesindeki ağrılar kimi zaman dayanılmaz olabilmektedir.  Her yaş grubunda erkek ya da kadın fark etmeden görülen bu ağrılar, her 3 kişiden 1’inde görülebilir. Yaş ilerledikçe ağrılar artmaktadır. Sırt ve omuza yayılan ağrılar yoğun ve stresli çalışma hayatının sonucu olabilmektedir. Ağrının yanı sıra ellerde uyuşma ve baş dönmesi gibi belirtilerde görülebilir.

Boyun ağrısının nedenlerinin başında iş hayatının geldiğini belirtmiştik. Uzun süre aynı posizyon da durma nedeniyle ağrılar sık sık görülür. Ayrıca geçirilen kazalar, omurga arasında fıtık oluşması gibi nedenlerde boyun ağrısına enden olur. Bunun dışında stres ve uyurken yanlış posizyon da kalmakta ağrıların nedenidir.

Boyun ağrısı tedavisinde ağrı kesiciler size geçici olarak çözüm sunacaktır. Ancak bu ağrıların sebebinin ne olduğunun araştırılması önemlidir. Ağrıların oluştuğu kasların kuvvetlendirilmesi gerekir. Doktorunuz buna yönelik fizik tedavi yöntemleri uygulayabilir. Ayrıca doktorunuzun tavsiyesine göre ağrıların olduğu bölgeye soğuk ya da sıcak uygulama yapılabilir. Ayrıca uyurken kullanacağınız boyun destekli yastıklar şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Boyun ağrısı yaşayan kişilerin zorlayıcı sporlardan sakınmaları gerekir. Seyahat etmek zorunda kalırsanız boyunluk kullanmanızı tavsiye ederiz. Araba ve bisiklet gibi araçları kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Okumaya devam edin