Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ezgi Karavelioğlu sağlıklı güzelliğe önem veren kadınlar için yaşlanma belirtilerini azaltacak 10 tavsiyede bulundu.

Ciltte gözle görülür değişimlere yol açan yaşlanma belirtileri, hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile gerçekleşir. Güzelliğine ve kişisel bakımına önem veren kadınlar için bu belirtileri doğal ve sağlıklı yöntemlerle ortadan kaldırmak ise dikkat edilmesi gereken basit yöntemlerle oldukça kolaydır. İnsan bedeninin ilk savunma hattı olan yüzlerde oluşan kırışıklık, ciltte sarkma gibi belirtilerin izleri iyi beslenmeyle giderilebilir. Parlak ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak için vitamin ve antioksidan yönünden zengin besinlerle beslenilmesi gerekir

 

Cilt güzelliği için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerle ilgili Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ezgi Karavelioğlu sağlıklı güzelliğe önem veren kadınlar için 10 tavsiyede bulundu.

 

1- İçerdiği biotin ve B12 vitamini ile cildi besleyen yumurtanın cilt sağlığı için sıkça tüketilmesigerekiyor.

 

2- Çinko ve demir içeren, cilt sağlığını korumada yararlı olan kırmızı et ve zengin mineral içeren süt ve süt ürünlerinin de bolca tüketilmesi, uzmanlar tarafından cilt sağlığı açısından son derece yararlı bulunuyor.

 

3- Omega3 içeren balık türleri, özellikle somon gibi balıklar cildin nemlenmesini sağlıyor. 

 

4- Domates, karotenler arasında antioksidan kapasitesi en yüksek olan sebze. Domateste yüzde 85 oranında olan likopen, güneş ışınlarının oluşturduğu deri yaşlanmasını azaltıyor. Bu sebeple domatesi bolca tüketmek öneriliyor. Ancak domatesin nasıl tüketildiği önemli. Likopen kaynağı olan bir besin ancak işlendiğinde likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artıyor. Bu nedenle domatesi çiğ değil, domates püresi, domates salçası, ketçap veya pişmiş domates sosu şeklinde  ükettiğimizde çiğ haline göre daha fazla likopen alırız. Bu nedenle özellikle mevsimi dışında tüketeceksek domatesi çiğ değil, pişmiş olarak tüketmenizde fayda var. Bol domatesli ancak tek yumurtalı bir menemen harika bir sabah öğünü olabilir örneğin. 

 

5- Yeşil çay güçlü bir aktioksidan. Cildinizin daha canlı, daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlıyor

 

6- Cilt sağlığı için vücudun içten dışa nemlenmesi çok önemli. Bunun için günde mutlaka 2 litre tüketin.

 

7- Yaşa bağlı kırışıklıkların giderilmesinde zeytinyağının mucize etkisini unutmayın.

 

8- Kan dolaşımını hızlandıran yaban mersini, ahududu, dut gibi koyu renkli orman meyveleri içeriğinde bulunan flavonoid, cildin geç yaşlanmasını sağlar. Bu meyveler aynı zamanda cilde parlak bir görünüm verir.

 

9- A vitamini içeren balkabağı, havuç gibi sebzeler güçlü birer antioksidana sahip

olduklarından, ciltte kırışıklıkları önleyen besinler arasındadır.

 

10- C vitamini içeren kırmızı ve yeşil dolmalık biber, maydanoz, turp, brokoli gibi sebzeler cilt yapısını destekleyen lifler içerir. C vitamini aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Bu sebeple C vitamini içeren sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesi cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Cilde zarar

veren şekerlemeler, tatlı hamur işleri, hazır meyve suları, kızartılmış besinlerden de mutlaka uzak durulması gerekir

Okumaya devam edin