: Meyveler tüketilmesi gereken önemli besin kaynaklarıdır. Yaş olarak tüketilebilen meyveler kültürümüzde kurutularak da tüketilebilmektedir. Peki, kuru meyvelerin faydaları hakkında neler biliyoruz? Nasıl ve ne şekilde tüketmemeniz gerektiği hakkında bir fikrimiz var mı?

Hepimizin bildiği gibi kuru meyveler yaş meyvelerin kurutulması ile elde edilir. Meyveler kurutulduğu zaman içlerindeki C vitamini hariç hiçbir vitamin ve minerali kaybetmezler.  A vitamini, B vitamini grubu ve özellikle potasyum bakımından zengindirler.

Bunların yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve demir gibi vitaminlere bol miktarda sahipler. İçerdikleri vitamin ve mineraller bir yana dursun, kuru meyveler bol miktarda lif içerirler. Bu yüzden vücudumuza giren bazı zararlı maddelere karşı oldukça koruyucudurlar.

Diyabet, insülin direnci, grip, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça faydalıdırlar. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi konusunda faydaları aşikârdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresi azaltırlar.

Kan ve vücutta bulunan yağların azaltılmasına yardımcı olurlar. Bazı kuru meyveler boşaltım sistemi sayesinde vücutta biriken ödemin atılmasını sağlarlar. Bu kuru meyvelerin kilo kontrolünde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Kuru meyveleri neden ve ne şekilde tüketmeliyiz?

Kuru meyveler özellikle çalışan ve gününün birçoğunu dışarıda aktif olarak geçiren kişiler için oldukça ideal besinlerdir. Düzenli beslenemedikleri için gerekli vitamin ve mineralleri alamazlar. Bu durumda kuru meyveler onlar için birer kurtarıcı görevi görebilir.

 Bunun dışında diyet yapan kişilerin ara öğünlerinde kan şekerlerinin düşmesini engellemek adına yarım yağlı süt ya da yoğurt ile bir miktar fındık veya ceviz eşliğinde tüketilebilirler. Tüketim miktarı günde iki porsiyonu geçmemelidir. İstenilen faydanın sağlanması açısından bu miktar yeterli olacaktır.

Her şeyin fazlası gibi kuru meyvelerinde fazlası elbette fayda yerine zarar sağlar. Gereğinden fazla tüketilmesi kan şekerinizin aşırı yükselmesine neden olabilir. Bu yüzden dozunda tüketmeniz tavsiye edilir.

Okumaya devam edin