Beyaz dişlere sahip olmak her kadın ya da erkeğin vazgeçilmezlerinden biridir. Buna özen gösteren kimselerin yapacağı en basit şey düzenli olarak dişlerini fırçalamaktır. Bazen insanlar bir uzamana gitmek yerine evde kendi kendilerine bazı uygulamalar yapmaya kalkışabiliyor. Aslında bunlar yarar sağlayalım derken tam tersine zarar vermeye başlıyor.

Piyasada satılan ve kişilerin evde kendi başlarına kullanabilecekleri birtakım ağartıcılar mevcuttur. Ancak uzmanlar bunların kullanılmasını çok tavsiye etmemektedir. Kişiler bir diş hekimine giderek beyazlatma konusunda yardım istediklerinde kendi diş yapılarına özel bir aparat hazırlanmaktadır. Bu aparatlar sayesinde diş beyazlatmadan kullanılan malzeme diş etlerine değmeden diş beyazlatma işlemi sağlanmaktadır. Ancak siz piyasada satılan bu ürünlerden aldığınız zaman diş beyazlatmada kullanılan malzeme, diş etlerinize taşarak diş etinde yanmalar meydana getirebilmektedir. Bu durumda dişe bakım yapılmaya çalışılırken aksine zarar verilmektedir. Eğer siz kendi kendinize bakım uygulamak istiyorsanız en azından dişlere yerleştirilen aparatların bir hekim tarafından ölçü alınarak sağlanması çok önemlidir.

Diş beyazlatmada kullanılan başka bir yöntem ise karbonat kullanımıdır. Öncelikle karbonat diş hekimleri tarafından da kullanılan bir diş temizleme beyazlatma malzemesidir. Ancak uzmanların kullandığı karbonatların tanecikleri özel olarak küçültülmektedir. Dolayısıyla bu temizleme sırasında dişe çok daha az zarar vermektedir. Oysa kişiler evlerinde bu uygulamayı yapmaya kalkıştıklarında dişlerini ve diş etlerini çok daha fazla aşındırmaktadır. Evde uygulama yapıldığında karbonatın dişi beyazlattığı görülebilir, ancak bu diş minelerini ve hatta plağı kaldırdığı için böyle gözükebilmektedir. Sadece karbonatla fırçalama yapıldığın hasta bir zaman sonra diş etlerinde kızarıklık ve kanamalar gibi şikâyetler yaşamaya başlayacaktır.

Kişiler evlerinde bu uygulamaları yaparken dikkatli olmalıdırlar. Aslında en iyi çözüm işi uzmanına bırakmaktır. Bu yüzden tavsiyemiz dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız bu konuda eğitim almış bir hekime danışmanızdır.

Okumaya devam edin