Sosyal Medya

BESLENME

MAKARNADAN VAZGEÇMEYİN

Kilo vermek istiyorsunuz ama makarnadan da vazgeçemiyorsunuz. Makarnadan vazgeçmeden nasıl formda ve zayıf kalırsınız? Bu sorunun cevabını merak edenler bu yazımız sizin için.

Kadınların vazgeçemediği yemeklerden biride muhteşem soslar ile hazırlanmış ketçap ve mayonez gibi gıdalar ile süslenmiş makarnalardır. Hem bunları yemek isteyip hem de formda kalmak sizin için sorun yaratıyorsa eğer tavsiyelerimize kulak verin.

Öncelikle kalorisi düşük ve kepekli makarnalar tercih edilerek işe başlanmalıdır. Kepekli makarnaların kalorileri diğer makarnalara göre daha düşüktür. Kepekli makarna tüketildiğinde kan şekerinin ve kan yağlarının yükselmesini engellemiş olursunuz. Kepekli makarnalar suya atıldığında çözülmediği için şeker, yağ ve karbonhidrat gibi besin öğelerinin emilimini azaltır.        

Makarna seçimleri kadar üzerine hazırlanacak sos da o kadar önemlidir.  Bol yağlı yüksek kalorili soslar yerine sebzeli ve domates soslu bir karışım ile kalori miktarını üçte bir oranında azaltmış olursunuz. Düşük kalorili makarnalar tüketildiğinde kilo vermenin yanı sıra kabızlık problemini de giderir. Ayrıca kolesterol seviyesini de düzenler.

Ev yapımı hazırlanan makarnaları da tercih edebilirsiniz. Özelikle tam buğday unu kullanarak hazırlanmış olan ev makarnaları ideal olabilir. Evde yapılan makarnalarda bol miktarda süt kullanıldığı için çocukların kemik gelişimine oldukça faydalıdır. Bu nedenle hafta da en az üç kez makarna tüketilmesi hem kadınların hem de çocukların kemik gelişimine faydalı olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak bilinmektedir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.