Sosyal Medya

TEDAVİ

NORMAL DOĞUM MU? SEZARYEN Mİ?

doğuma günler kaldı. Bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak normal doğum sizi biraz korkutuyor mu? Bizce acele etmeyin

 

Doğum kadınlar için en özel anlardan biri. Normal doğum doğal yollar ile gerçekleşen bir doğum yöntemidir. Ancak son dönemlerde bazı kadınlar cesaret edemedikleri için isteğe bağlı sezaryen seçeneğini kullanmaktadırlar.

 

Ülkemizde isteğe bağlı sezaryen yasaklanmış durumdadır. Ancak özel hastaneler bunu kitabına uydurarak size bu konuda rahatlıkla hizmet vermektedir. Evet, başlangıçta sezaryen korkularını yenemeyen kadınlara cazip görünebilir ancak doğum gerçekleştikten sonra dayanılmaz ağrılar, hareket etmekte zorlanma ve geç gelen süt gibi sorunlar nedeniyle iki kere düşünmekte fayda var.

 

Fakat bazı durumlarda sezaryen zorunlu hale gelebilmektedir. Ters gelen bebek, gebelik döneminin sona ermesine rağmen normal doğum belirtilerinin bir türlü başlamaması gibi sorunlar zorunlu sezaryeni tek tercih haline getirmektedir. 

 

Doktorlar eğer bütün şartlar normal doğumu gösteriyor ise annenin ve bebeğin sağlığı açısından kesinlikle normal doğumu öneriyor. Tabi işler ters gider ve bu mümkün olmuyor ise zorunlu sezaryenden başka çare yok demektir. Bu durumda ille de normal doğumda ısrar etmenin bir anlamı olmayacaktır. Tam tersi bebeğinizin ve sizin sağlığınızı kötü açıdan etkileyebilir.

 

Doktorlar bir kadının normal bir doğum yapmasının en sağlıklı yöntem olduğunu ısrarla vurgulamaktadır. Normal doğum sayesinde annenin bütün bedeninde yenilenme gerçekleşiyor. Ayrıca bebeğinin dünya gelmesi ile onu kucağına sıcağı sıcağına alarak bu duyusal anı yaşamaktadır. Ayrıca vücudu doğum yaptığının farkına vardığı için sütü de anında gelmektedir. Oysa sezaryende vücut doğum yaptığının fakına varamadığı için sütü birkaç gün sonra gelmekte ve bebeğini emzirmekten birkaç gün mahrum kalmaktadır.

 

Kısacası isteğe bağlı sezaryenin yasaklanması tartışıla dursun, eğer anne adayı iseniz ve doğum yapacağınız yöntem konusunda kararsızsanız yazımızı okuduktan sonra bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.