İdeal Uyku Süresi Nedir Sizce ideal uyku süresi nedir, ideal uyku kaç saat olur? Ne kadar uyununca kaliteli uyku alınmış olur? Yetişkin bir insanın 7 ila 7.5 saat arası uyumak kaliteli bir uykunun ilk adımıdır. Fakat bu süre her yetişkin için yeterli veya standart değildir. Uyku ihtiyacı her kişide değişebilir. Uyku bazıları için 4 saat, bazıları için ise 11 saat uyuyunca yeterli olabilir. Eğer altı saat uyuyan kişi sabahları uyandığında kendisini uykuya doymuş ve dinç hissediyorsa, uykusuzluk sorunu yoktur ve uykusunu tam almış demektir. O kişi için 6 saat yeterli uyku demektir. Peki uyku problemi olanlar ne yapmalı? Uykusuzluk problemi nasıl çözülür?

Uyku Problemi Olanlar Ne Yapmalı

Günlük aldığınız uykuya, saatlerine ve süresine dikkat edin. Uyumadan önce ılık bir duş almak daha rahat uyumanızı sağlar. Ilık süt, yasemin çayı yada ıhlamur ve yanında birkaç tane hafif bisküvi yenilebilir. Çünkü aç olarak yatmak da uykuya dalış sürecini olumsuz etkiler ve çok zor uykuya dalmanıza sebep olur.

Dinlendirici olan ve yormayan hafif bir kitap okunabilir. Fakat ağır olan kitaplar hem uykuyu kaçırır hemde beyninizi yorduğu için sabah uykusuz kalkmanıza sebep olabilir.

Kaliteli bir uyku için yatak odanızın ışık almayan ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Ses çıkaran şeyleri yanınıza almayın. Örneğin saat, cep telefonu vb. Ayrıca cep telefonu yanınızdayken uyumak, uykunuzu iyi alamamanıza ve baş ağrısına sebep olur.

Uykusuzluk sorunu olanlar ertesi gün de aynı sorunu yaşamak istemiyorsa gün içinde uyumamalıdır. Özellikle de saat öğlen 2’den ve akşam yemeği sonrasında uyunmamalıdır.

Okumaya devam edin