Nergis sabunu nedir, neye iyi gelir, özellikleri nelerdir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, ve cilde faydaları nelerdir..

Nergis çiçeği,oldukça çabuk solan,çiçekleri ve sapları da çok narin olan bir çiçek çeşididir.Halk dilinde fulya şeklinde de isimlendirilmektedir.

Nergis çiçeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Muhteşem kokusu sayesinde geniz tıkanıklığının açılmasına yardımcı olur.Nergis çiçeğinin kaynatılması ile içilmesi ya da haşlanması ile tüketilmesi kusmayı önler ve midede bulunan nemi çeker.

Bunun yanı sıra cilt bakımında da kullanılan nergis çiçeğinden sabun yapılıyor.Nergis çiçeği sabunu genel olarak saf organik zeytinyağı, shea yağı, ayçiçek yağı, hindistan cevizi yağı, hurma yağı, palmiye yağı, jojoba yağı, gliserin, bal, yulaf ezmesi, keçi sütü, vanilya esansiyel yağı, nergis esansiyel yağı, lavanta esansiyel yağı, gül esansiyel yağı, yasemin esansiyel yağı gibi doğal bileşenler ile yapılır. Bunun yanı sıra başka esansiyel yağlar, kurutulmuş otlar, kurutulmuş çiçekler ve baharatlar da arzuya göre eklenebilir.

Bu doğal sabun kuru ve hassas ciltler için yumuşak ve nemlendirici özellikler sağlar.Uzun süreli kullanımlar için nergis çiçeği kurutulur ve öğütülür.

Nergis Sabununun Faydaları

Nergis sabununun faydaları anlatmakla bitmemektedir. Nergis sabununun birçok hastalığa karşı olumlu etkileri vardır.

-Kanser gibi ve kanser riskli çıbanlara karşı anti-zehir etkisi bulunmaktadır.

-Meme kanseri olan insanlarda kanserli bölgeye uygulanan nergis sabununun iyi geldiği söylenmekte ve tavsiye edilmektedir. 

-Varis tedavilerinde yine nergis sabunu önerilmektedir.

-Nergis sabunu ayakta oluşan zararlı mantarların oluşumuna karşı önlem almakta, vücudunuzu desteklemektedir.

-Vajinal mantarların oluşumuna da karşı önlem almak için nergis sabununun kullanımı önerilmektedir. Uygulanacak tedavisi ise mantarlı bölgeye nergis sabununun masaj hareketleri ile sürülmesidir. Nergis sabununun bünyesinde bulundurduğu sakinleştirici, rahatlatıcı ve gevşetici etkisi ise köpük banyolarında yerini belirlemiştir.

-Köpük banyolarında kullanılabilen nergis sabunu mantar ve varislere oldukça iyi gelmektedir. Kuru ve yağlı ciltlere uygulandığında daha pürüzsüz ve duru bir cilt elde edebilmenize yardımcı olmaktadır.

Okumaya devam edin