diş etleriniz zaman zaman kanama yapıyorsa eğer bunu görmezden gelmeyin. Altında ciddi bir hastalık olabileceği gibi tedavinin zamanında gerçekleşmemesi size bazı kayıplar yaşatabilir.

Diş eti kanaması birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Öncelikle şunu bilmek gerekir. İnsanın hiçbir organı durduk yerde kanama yapmaz. Eğer diş etiniz kanıyorsa bu bize bir işaret olabilir. Bu işaretin anlamı ortada bir problem var anlamına gelir.  Size bu mesajı vermeye çalıştığı aşikârdır.

Diş eti kanaması bir diş problemini gösterdiği gibi sistematik bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Örneğin lösemi bunlardan bir tanesidir. Löseminin teşhisi sırasında belirtilerden biri olarak diş eti kanamsı önemli bir unsur olarak kendini göstermektedir. Bu sebeple diş etleri insan vücudunun en önemli aynalarından bir tanesi olarak kabul edilir. Hal böyle olunca diş eti kanamasının asla hafife alınmaması gerekir. Bunun altında yatan sebeplerin neler olduğunun araştırılması son derece önem arz etmektedir.

Diş eti kanamasının zamanında önlenmesi gerekir. Bunu önlemek için ise dişlere ve diş etlerine iyi bakılması gerekir.  Bakımın ihmal edilmemesi gerekir. Şayet ihmal edilirse bu durumun boyutlarında büyüme gözlemlenir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Büyük ve yaygın şekilde diş kayıplarına kadar giden durumlar ortaya çıkabilir.

Diş eti kanaması olan kişiler bir uzmana gittiklerinde öncelikle sorun dahilinde bir inceleme yapılır ve derinlemesine bir diş temizliği yapılır. Daha sonra hastaya günde en az 3 kere dişlerini fırçalamaları söylenir. Buna rağmen hala diş eti kanamaları devam ediyorsa hastada sistematik bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılır.

Eğer diş eti kanamaları önlemez ise zaman içinde diş kayıpları ortaya çıkar. Çene kemiğinde meydana gelen kemik erimeleri zaman içinde dişlerinizin dökülmesine yol açar. Sindirimin başladığı ağız içinde öğütmeyi sağlayan dişlerin kaybedilmesi demek mide ve bağırsak problemleri ile birlikte kilo almayı da beraberinde getirmektedir.

Kısacası aslında basit gibi görünerek önemsenmeyen diş eti kanamasının altında yatan ve arkasından gelebilecek sorunlar böyledir. Eğer sizde bu konuda benzer sorunlar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalı ve tedavi olmalısınız.

Okumaya devam edin