Her bireyin kendine bakması gerekir.Ve bu sorumluluklarımızın arasında yer alıyor.Yüze bakınca ilk detay genelde burun oluyor.Burnumuzdaki siyah noktalar,sivilceler her aynaya baktığımızda sinirimizi bozabiliyor.Bu yazımızda ise siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacak yöntemleri derledik. Siyah noktalar çok yaygın olan bir problemdir.Sağlık açısından kötü bir etkileri yoktur fakar görünüm açısından hepimiz hoş olmadıkları için kurtulmak isteriz.
Siyah Nokta Nedir? Neden Olur?
Öncelikle siyah nokta nasıl oluşur nedir bunlardan bahsetmek istiyorum.Siyah nokta cildin üst tabakasının hemen altında yer alan yağ ve biriken kir tabakasının birbirleriyle temasa geçmesi ile oluşur.Ve bununla birlikte hormonel değişimlerden dolayı da gözenekler genişlemeye başlar.Kısacası siyah noktalar, oksitlenmiş kir ve ölü hücreler de gözeneği tıkadığı zaman o yağların çıkış yolunu kapatmaya başlar.Böylece siyah nokta dediğimiz o siyah görüntü oluşmaya başlar. Ve şunu da bilin ki siyah noktalar temizlenmediği takdirde kısa sürede sivilceye dönüşebilir.Ve siyah noktalar sadece yüzde değil, aynı zamanda sırtta, göğüste, ensede, kollarda ve omuzlarda da görülebilir.
Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir? Bitkisel çözümler
Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün!
-Öncelikle siyah noktadan kurtulmaya karbonatla başlayalım.Karbonatın ölü hücreleri temizleyen doğal bir peeling malzemesi olma özelliği vardır.Karbonatın içerisine birkaç damla limon suyu ilave edin. Siyah noktaların olduğu bölgeye karbonat ile hafifçe masaj yapın. Beş dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu yöntem ile siyah noktalara karşı düzenli bakım yapabilirsiniz.
-Gelelim ikinci yönteme; Yumurta akı ve tuvalet kağıdı.Aslında bir çoğumuz bu yöntemi biliyordur.Çünkü basit ve hemen yapılabilir bir maske.Öncelikle iki yumurta akını küçük bir tabağa koyup iyice çırpın.Sonrasında o yumurta akını siyah noktalarınızın olduğu bölgelere sürün ve ardından hemen peçeteyle kapatın.Peçeteyle kapattıktan sonra tekrar sürün ve tekrar peçeteyle kapatın ve kurumasını bekleyin.Kuruduktan sonra peçeteyi hafifçe yüzümüzden çıkararak ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici kremle yüzünüzü nemlendirin.Gerçekten faydasını göreceksinizdir.
-Üçüncü bir yöntem ise tuz.Tuzla siyah noktadan kurtulmayı hiç denediniz mi?Denemediyseniz size anlatayım.Öncelikle 1 çay kaşığı tuz,1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın ve yüzünüze sürün.Parmak uçlarınızla çok bastırmadan dairesel hareketlerle uygulayın.10 dakika kadar masaj yaparak ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.Ve şunu da ekliyeyim,sadece tuzu yüzünüze sürüp ardından suyla yıkadıgınız zaman da yüzünüzde ki farkı göreceksiniz.
-Şimdi ki yöntem ise diş macunu ile siyah noktaları temizlemek.Öncelikle kullandığınız diş macunu hassas dişler için kullanılan bir diş macunu olmalıdır.Sonrasında size anlatacağım yöntemle çok daha hızlı kurtulabileceksiniz.Küçük bir tabağa biraz diş macunu ve biraz tuz ekleyerek karıştırın.Sonrasında bu karışımı yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar bekletin.Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.Olurda tuz yüzünüzü çok rahatsız ederse kabartma tozunu da kullanabilirsiniz.
-Gelelim bal maskesine. Bir miktar balı küçük bir tabağa koyup sıcak su içerisine oturtun. Ilınan fakat fazla ısınmayan balı, siyah noktaların üzerine sürün. Daha iyi sonuçlar almak için gece bu şekilde yatabilirsiniz. 
Herhangi bir dermatolojik sorununuz yoksa ve sadece burnunuz üzerindeki siyah noktalardan şikayetçiyseniz doğal maskeler haricinde, eczane ve kozmetik dükkanlarında satılan burun bantlarını deneyebilirsiniz. Burun bantları öncesinde buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi genişletebilir siyah noktaların daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 
 
 
Okumaya devam edin