Üniversite kapısını aralayıp hiç alışık olmadığı bi ortama yelken açan, üniversite hayatına ayak uydurmalarına yardımcı olacak genç arkadaşlarım için tavsiyelerimden bahsedeceğim.
Üniversite hayatta kalmayı, mücadeleyi ve daha genel anlamıyla savaşmayı bize öğretir. Lisedeki çocukluk üniversitede yerini olgunluğa çevirir. Şimdi yeni bir mezundan özlem dolu üniversite yıllarını dinlemek yerine üniversitedeki öğrenci kulüplerini ve bunun mesleki hayattaki katkılarda bulunacağız.
 
Öncelikle üniversite öyle bir ortam ki dışarıdan gelip bir anda adapte olmak gerçekten zor.  
 
1.Arkadaş Çevrenizi Geniş Tutun
 
Üniversitenin hazırlık ya da birinci sınıfında genelde farklı bölümlerden pek çok arkadaşınız olacaktır. Farklı bölümlerden arkadaşlara sahip olmak hem okulda hem de okul sonrası çok işinize yarayacaktır.
 
2.Şehri Tanıyın
 
Eğer farklı bir şehre okumaya gidiyorsanız üniversitenizin bulunduğu şehri keşfedin. Örneğin Ankara’da yaşıyorsunuz ve İstanbul’a okumaya gittiniz. İstanbul’un sahilleri, doğal ve tarihi güzellikleri, müzeleri, kafeleri, sinemaları, tiyatroları, sokakları sizleri bekliyor. Yani sadece kampüste vakit geçirmeyin. En az 2 sene yaşayacağınız şehri tanımaya çalışın. Çevre illere günübirlik gezilere gidin. İş hayatında bu kadar serbest zamanınız olmayacaktır!
 
3.Dersleri İhmal Etmeyin
 
İlk sene olmasına rağmen işleri sıkı tutun. Başlangıçta uyum sorunu yaşayabilirsiniz. Lise ve üniversite arasındaki fark sizi bocalatabilir. Ancak bir süre sonra alışırsınız. Evde ya da yurtta ders çalışamadığınızı fark ederseniz kendinize uygun bir yer aramalısınız.fazla zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz, ancak siz yine de ipin ucunu sağlam tutun. “Nasıl başlarsa öyle gider” sözü çoğu zaman gerçeği yansıtan bir sözdür.
 
4.Öğrenci Kulüplerine Katılın
 
Üniversite öğrencisi olmak, 4 sene boyunca ders dinlemekten ibaret değildir. Bu süre içinde yapacağınız aktiviteler, aktif olacağınız öğrenci kulüpleri, gideceğiniz şehirler, tanışacağınız kişiler, okuyacağınız kitaplar, izleyeceğiniz filmler; okuduğunuz bölümdeki derslerden daha çok işinize yarayabilir.
 
5-Mutlaka İngilizce Öğrenin
 
Sıfırdan Rusça, Almanca, Yunanca öğreneceğinize bu zamanı İngilizcenizi geliştirmeye ayırın. İngilizce bugün dünyanın ortak dili haline gelen bir dil ve geçerliliğini daha uzun bir süre devam ettirecek gibi görünüyor. Bu yüzden iyi ya da kötü bir temeliniz olan İngilizcenin üzerine düşün.

Son olarak arkadaşlar,size kısa ve öz verebileceğim tavsiyelerim ;

-Okulu zamanında bitirin
-Mutlaka sosyal olun çevre edinin
-Kendi paranızı kazanma şanslarını kaçırmayın
-Fırsatlardan haberdar olun
-Çalışkan olun ama asla inek olmayın
-Üniversitenin bir okul değil, hayata hazırlık evresi olduğunu unutmayın.
-Gerisi bir şekilde hallolur.
 
Hepinize KadınsıBakıştan hayırlı olsun.
Okumaya devam edin