Bir ortama girildiğinde bakışların kendisine yöneldiğini fark etmek herkesi mutlu eder şüphesiz, bu beyhude bir beklenti ya da tuhaf bir durum değil, emin olun. İlişki durumu ya da yaşa göre hiç kaybolmayan bu beklenti insanın kendine güvenini güçlendirir. Hepimiz karşı cinsin bizi onaylamasını, bizim karşı konulmaz bir cazibeye sahip olduğumuzu kabul etmesini bekliyoruz. Çünkü yetiştiriliş tarzımız bize bunu öğretiyor. Hatta çoğu insan cazibesiyle kendi cinsinden olanları da hasetten çatlatmak için büyük bir arzu duyuyor. Dediğimiz gibi bunlar normal şeyler.

1 – Kim olursan ol, ilk selam veren sen ol

Garden State

Garden State

Utangaç olmayın. Özellikle içinde bulunduğunuz mekanda kendi başlarına bekleyen insanlara hiç çekinmeden yaklaşın ve onlara sadece “Merhaba” deyin. Karşınızdaki kim olursa olsun mutlaka içinden “Nihayet konuşacak birileriyle karşılaştım” diyeceğinden emin olun. Aynı şey kabul etmeye istekli göründükleri sürece gruplara yaklaşırken de geçerli.

Liderlik etmekle aranız iyi midir? Değilse neden korkuyorsunuz. Reddedilmek? Peki, şimdiye kadar selam verdiğinizde kaç kere reddedilmiş olabilirsiniz ki? Eğer kabullenebileceğinizden daha fazla reddedilme yaşadıysanız emin olun bu güven eksikliğinden kaynaklanıyor. Eğer kendinize inanırsanız, güven peşinden gelecektir ve reddedilme korkunuz ortadan kalkacaktır.

 

2- Gülümseyin, ama…

Başlıksız-5

Gözlerinizin içiyle güldüğünüzde kendinizi bir iletişime açmış olursunuz, çünkü bu otantiktir, canlıdır. Yapay bir gülümseme ise sizi iletişime tamamen kapatacaktır. Karşı cinsi etkilemek istiyorsanız onlara nasıl gülümsediğinize de dikkat etmenizi öneririz.

 

3. Göz teması

Take This Waltz

Take This Waltz

Dalgın ve sürekli başka noktalara kayan bakışlar sizin çevrenizdekilerle ilgilenmediğinizi gösterir. Güçlü ve kararlı bakışlarla göz teması kurduğunuz insana ortamdaki en önemli insan hissini yaşatmalısınız.

Karşınızdaki sizinle konuşurken asla gözlerinizi başka noktalara kaydırmayın ve asla çalan telefonunuza aniden cevap vermeyin. Ondan en azından telefona cevap vermek için kısa bir süre isteyebilirsiniz.

Şimdi kendinize karşı dürüst olarak düşünün ve karşınızdaki insanı sohbetin ortasında ilgisiz bırakıp bırakmadığınıza karar verin.

 

4. Siz bagaj değilsiniz

Bleck Swan

Bleck Swan

Kendinize güvenmeniz seksidir. Aynaya bakıp kendinize “Seni çok seviyorum, harikasın” diyebiliyor musunuz? Diyemiyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey eski duygusal yaralarınızı onarmak olmalı.

Herkesin bir bagajı vardır ve içinde gerekli olanların dışında taşıdığı şeyler de bulunur. Siz asla taşıdığınız bagaj değilsiniz, bir bagajınız var ama siz sadece bir bagajdan ibaret değilsiniz. Sizin de direksiyonunuz, aynalarınız, hız göstergeleriniz var. Siz de bagajınız olmaktan kurtulursanız, sadece o an hissettiklerinizi ilişkiye yansıtırsanız karşınızdakinde heyecan yaratabilirsiniz.

Terapistler, yaşam koçları ve kişisel gelişim programları sizi geçmişinizle barıştırabilir.

5. Ona adını söyleyin

Hayatta duyacağınız en güzel ve önemli kelime adınızdır. Hatırlamaya çalışın, biri sizin de bulunduğunuz bir ortamda adınızı cümle içinde kullandığında ne hissetmiştiniz? Kuşkusuz harika bir duyguydu. Özellikle yeni tanıştığınız insanların adlarını onlarla konuşurken ya da diğerlerine hitap ederken mutlaka cümle içinde kullanın. Böylelikle onun dikkatini hemen çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu önerimizi daha önce denemediyseniz, bir kere kendinize ve karşınızdakine bu şansı verin.

 

6. Ona açık uçlu sorular sorun

The Dreamers

The Dreamers

Henüz tanıştığınız ve iletişiminizin sürekli olmasını istediğiniz insana sorular sormanız, onunla gerçekten ilgilendiğinizi gösterecektir. Ona öyle sorular sorun ki daha önce kimsenin ilgilenmediği konularda konuşmak istesin, kendisini anlatsın ve siz sordukça sohbet derinleşsin.

“Sizi buraya hangi rüzgar attı, hayatta size heyecan veren en önemli şey nedir, bu konu hakkında ne hissediyorsun” soruları ilişkinize çok sağlam temeller atmanıza yardımcı olacaktır.

 

7. Onun konularını konuşun

Onun ne anlattığını ilgiyle dinleyin ve anlattıkları üzerine düşüncelerinizi açıklayın. Bir süre sadece o ne konuşmak istiyorsa o konu üzerine eğilin ve sohbeti zenginleştirin. Siz de karşınızdakinin sizi içtenlikle dinlediğini ve sizin için önemli şeyler hakkında konuştuğunu fark ettiğinizde mutlu olmaz mısınız?

 

8. Hassasiyetlerinizi paylaşın

Sohbetiniz, derinleştikçe derinleşiyorsa ve bu sizi rahatsız etmiyorsa onunla korkularınızı ve rüyalarınızı paylaşın. Konuştuğunuz insanlar size korkularınızın üzerinden nasıl geleceğinize dair yeni bir perspektif sunabilir, hatta rüyalarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak birkaç insan önerebilir.

 

9. Çevrenizdeki insanları onunla tanıştırın

“Bu yıl en önemli hedefin nedir? Belki çevremde sana yardımcı olacak insanlar vardır, seni onlarla tanıştırabilirim”

Bu öneriniz onu çok mutlu edecektir.  Karşınızdakine ihtiyaç duyduğu şeyi verirseniz siz de ihtiyaç duyduğunuz şeylere kavuşabilirsiniz, karşılıklılık esası bunu mutlaka sağlayacaktır.

 

10. Güncel olaylarla ilgili görüşlerini sorun

Restless

Restless

Ona herkesin farkında olduğu ve tartıştığı güncel olaylarla ilgili görüşlerini sorun, bu hem onu daha yakından tanımanızı hem de onun düşüncelerine ilgi duyduğunuzu gösterecektir.

 

12. Dünyanızı değiştirmek istediğinizi söyleyin

Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

Ona içinde bulunduğunuz dünyayla yetinmediğinizi ve onu değiştirmek istediğinizi anlatın. “Ben daha rahat ulaşım imkanı olan bir dünya istiyorum” diyebilirsiniz mesela. Elindekilerle yetinen insan sıkıcıdır.

 

13. Pozitif olun

Kötü anılarınızın içinde çalkalanıp durmayım. Kendinizi suçlu ya da utanç içinde hissediyorsanız bu çevrenizdekilerle aranıza kara bulutların girmesine neden olur. Bunun yerine kötü anılarınızı nasıl olumlu bir sonuca bağladığınızı anlatın. Çevrenizdekilerin sizden esinlenmek isteyeceğini göreceksiniz.

Mutlu düşünceler mutlu enerji yaratır, mutlu enerji de sizi çekici ve karşı konulmaz kılar.

 

14. Ciddi değil eğlenceli olun

Girls

Girls

Yaptığınız aptalca şeyleri onlara gülerek anlatın ve onlarla birlikte gülün. Diğerlerini güldürmekle ilişkilendirilen herkes çekici ve karşı konulmazdır ve mutlaka size daha çok ihtiyaç duymalarını sağlar.

 

15. Verdiğiniz sözleri tutun

Ona ihtiyaç duyduğu herhangi bir konuda bilgi verdiyseniz bu konunun nasıl ilerlediğini ve sonuçlandığını takip edin. Onlara yardımcı olma sözü verdiğiniz her konuyu içtenlikle takip ettiğinizi gösterin.

 

16. Görünüşünüze özen gösterin

The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

Elbette hiçbir kitap kapağına göre değerlendirilmemeli ama herkes kitapları kapağına göre değerlendirir. Bu yüzden kendinize gösterdiğiniz önemi dışınıza yansıtın ve saç stilinizden ayakkabılarınıza kadar birçok detayı karşı cinsin beğenisine sunun.

 

İlk kez karşılaştığınız bir insanın sizin hakkınızda bir düşünceye ulaşması sadece üç saniye alıyor. Bu yüzden iyi görünmek için zamansızlık ve yoğunluk gibi bahanelere sığınmamanızı öneririz.

Son olarak saç kaybı yaşayan erkekler için söylenmesi gereken birkaç şey var. Eğer siz kel olmayı dert etmiyor ve özgüveninize bir tehdit olarak algılamıyorsanız, kadınların da bunu asla dert etmediğini bilmelisiniz. Açın bakın magazin sitelerine, kadınların hayran olduğu birçok kel erkek göreceksiniz.

Okumaya devam edin