Günün yorgunluğunu güzel bir gece uykusuyla atmak, sabah zinde, dinç bir şekilde kalkmak sanırım herkesin hayali. Bu hayalinizi bu yazıda yerine getirebileceksiniz!

Özellikle işe ve okula erken saatte gidenler, yataklarından daha zor kalkmaya, kendilerini isteksiz ya da halsiz hissetmeye başladı. Sabah hali gün içinde psikolojik durumumuzu etkileyen en önemli faktörlerden. Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, başınızı yastıktan ayıramıyorsanız bu 7 öneriye dikkat” Her sabah zinde ve dinlenmiş kalkmak isteriz. Bu önerileri uygulayın, halsizlik, yorgunluk, geç uyanma derdinden kurtulun. Çok pratik ve basit öneriler ile bu sabahları daha zinde ve sağlıklı uyanabilirsiniz.

ALARIM

Alarmı 15 dakika erkene kurun: Saatinizin alarmını, kalkmanız gereken süreden 15 dakika daha erkene kurmanın yararları gerçekten büyüktür. Bu sayede hızla yataktan kalkıp, evden çıkmanız için ayırmış olduğunuz minimum süreyi bir telaş içerisinde geçirmek zorunda kalmazsınız. Yataktan daha rahat ve sakin hareketlerle kalkar, güne daha huzurlu bir başlangıç yapabilirsiniz. Yatakta uyanık halde geçireceğiniz birkaç fazladan dakika sayesinde, hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi yeni başlayan güne daha iyi adapte edeceksiniz.

DUŞ

IIlık bir duş alın: Sabah uyandıktan sonra ılık bir duş almak ya da yüzünüzü soğuk suyla yıkamak kan akışınızı hızlandırır ve sizi kahvaltıya en iyi biçimde hazırlar. Yüz yıkamak ya da duş almak bir şehir efsanesi olan, geceleri uyurken şeytanın yüzümüzü yaladığı için değil, daha zinde olabilmemiz için gerekli.

EGZERSİZ

Hareket edin: Sabah uyandığınızda hareketsiz bir şekilde ağır bir güne başlamak yerine, birkaç egzersiz yaparak güne çok dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Uyanır uyanmaz esneme hareketleriniz mutlaka yapın. Daha fazla spor yapmaya vaktiniz yoksa da işe giderken toplu taşıma araçları yerine yürümeyi, asansör yerine merdiveni tercih ederek hareket edebilirsiniz. 

SU

Kalkar kalkmaz bir bardak su: Uyku sırasında vücudumuz su kaybeder ve bu durum bizleri aşırı halsiz kılar. Eğer sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içerseniz, bunun bedeninize vereceği enerjiyi ve ruhunuza vereceği neşeyi hemen hissedeceksiniz. Sabahları su içmek aynı zamanda metabolizmanın da hızlanmasını sağlayacaktır. Su içme alışkanlığını hemen edinin!

GÜNEŞ

Güneş içeriye girsin: Yatmadan önce perdeleri veya panjurları yarım açık duruma getirin. Böylece sabahın erken saatlerinden itibaren güneş ışınları odanızı dolduracak. Bu sayede doğal ışınlar beyninize sinyal göndererek melatonin ve adrenalin hormonlarının salgısını tetikleyecektir. Bu da alarmınız çalmaya başladığında, fiziksel olarak zaten kalkmaya hazır ve yarı dinç bir halde olacaksınız. Tabii ki erken yatarsanız bu süreci çok daha sağlıklı bir hale sokabilirsiniz.

KAHVALTI

Az miktarda şeker: Sabahları tüketeceğiniz çok az miktardaki şeker yararlı olabilir. Virginia Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, kahvaltıda az miktar şeker alanların hafızalarının, almayanlara oranla daha güçlü olduğu ortaya kondu. Miktarı abartmayın, küçük bir çay kaşığı kadar şeker almanız yeterlidir.

Okumaya devam edin