Kafamın içinde sürekli kendimle konuşuyorum diyorsanız bu teknikleri uygulayarak aşırı düşünme alışkanlığınızı çözüme ulaştırın.
Fazla düşünme sorunu olan insanların genel olarak yaptığı başlı hareketleri vardır.Ve çoğumuz bunları çok iyi biliriz.Örneğin
-Oldukça geç karar vermek
-Gece geç saatlere kadar uyuyamamak
-Dakikalar boyunca nerede saçma sapan şey varsa akla gelip, en gereksiz şeyleri bile düşünmek
 
     
 
Fazla düşünen insanlar hayatlarının belli dönemlerinde mide rahatsızlığı yaşarlar.Hayatlarından memnun olmamaları yüzlerine yansır ve çevresinde birkaç belli başlı insan dışında kimse sabit kalmaz. 
Bu, sadece düşünce boyutunda değil mekansal boyutta da sosyal çevremizi sınırlandırmamıza ve bir mekana hapsetmemize neden olacaktır ki bu durum depresyon göstergelerindendir. Bu ruh halimiz kendimizi tanımamızı zorlaştıracaktır. “Bana ne oluyor, bu ben miyim, bu ben olamam” gibi ifadelerle kendimize yabancılaşmaya başlayacağız. Bu durum bizim kendimizi başka yerlerde aramamıza sebep olacaktır.
Eğer bu sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki yolları deneyin.
 
1. Yazın
Sizi endişelendiren şeyleri yazdığınız zaman, onları artık sürekli zihninizde tutmanız gerekmez.
 
2.Dikkatinizi dağıtın
Dikkat dağıtma, hepimizin kullandığı basit ve etkili bir yöntemdir. Örneğin, bir arkadaşla konuşmak, komik bir video izlemek, kitap okumak veya müzik dinlemek bunlardan bazılarıdır.
 
3)Fiziksel aktivitelere yönelin
Fiziksel aktivite zihin sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir. Egzersiz endorfin salgılamanıza yol açarak sizi daha mutlu, daha sakin ve daha az stresli yapar. 
 
4)Değiştirip değiştiremeyeceğinizi belirleyin
Endişeleriniz konusunda yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını belirlemek o konuda harekete geçebilmek açısından iyi olacaktır. Eğer yapabileceğiniz bir şey varsa yapmalısınız. Ama yoksa, bunun kontrolünüzün dışında olduğunu kabul etmelisiniz. Elinizden bir şey gelmeyen durumlar için en iyisi, o durumu hazmedip kabullenmektir; değiştirmek değil.
 
5)Tecrübe edinin
Tecrübeler sayesinde hayatımız bir duvar gibi inşa ediliyor. Bu yüzden, harekete geçmekten korkmayın. Doğru ya da yanlış, iyi ya da kötü bir şekilde sonuçlanacak eylemler, sizi siz yapan kilit noktalar olacak. 
Kendinizden şüphe veya güvensizlik duyduğunuz düşünceyi değiştirmek için kendinizle pozitif konuşmaya çalışın. Bu durum nasıl hissettiğinizi etkileyebilir. Bu sebeple kendinizi eleştirirken kötü düşüncelere odaklanmak yerine yaptığınız ve yapabileceğiniz şeylere odaklanmaya çalışın.
 
 
 
 
 
Rahat insanlara, oluruna bırakıp yaşayanlara hep imrenenlere tavsiyem,
fazla düşünmek hem çoğu zaman bir işe yaramıyor hem de insanı sinir, stres, hastalık sahibi yapıyor.
 
Okumaya devam edin