Sosyal Medya

TEDAVİ

MEVSİMSEL DEPRESYON

: kış aylarının kapımıza dayanacağı şu günlerde mevsimsel depresyona karşı uzmanlar uyarıyor.

Güneş ışığına hasret kalacağımız günler yakında. Uzmanların araştırmalarına göre güneş ışığı insan psikolojisi üzerinde oldukça faydalı.  Güneş ışığından az faydalanan kişilerin mevsimsel depresyon riski ile karşı karşıya kalabileceklerini belirten uzmanlar bu konuda kişileri uyarıyor. Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde güneşin bize göz kırpacağı günler git gide azalacak dolayısıyla insanlar bu faydalı etkiden mahrum kalacaklar.

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan bu durum kişilerde aşırı uyuma ve bezlenme ile beraberinden gelen kilo alımı gibi belirtileri kapsamaktadır. Mevsimsel depresyon sinsice ilerleyen bir durumdur. Özellikle bu aylarda dikkatli olunmalıdır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için de güneş ışığından bol bol yararlanılmalıdır.

Eğer bu durum devam ederse mevsimsel depresyon ilerleyebilir. Sabah uyanmada ve yataktan kalkmada zorluk çekenlerin teşhis ve tedavi için bir uzamana danışması tavsiye edilmektedir. Aksi halde intihara varan durumların yaşanması söz konusu olabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.