Okula başlayan çocukların çoğu bu dönemde az ya da çok birtakım sorunlar yaşamaktadırlar. Bu süreçte anne ve babaya aslında büyük sorumluluklar düşüyor.

Onlar için okula başlamak bazen eğlenceli ve ilgi çekici bir ortam bazen de hiç tanımadıkları bir dünya gibi gelebilir. Alışma dönemi sırasında zorluk çekebilirler. Bu sırada ailenin yapması gereken okul öncesi çocuğa okul hayatından bahsetmek ve onu bu ortama motive etmektir. Çocukları kimi heyecan kimi kaygı duyar bu süreçte. Fakat anne- babanın çocuğun kafasındaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olacak anlatımları bu süreçte kolaylık sağlayacaktır.

Her anne baba çocuğu okula başlarken birtakım kaygılar yaşayabilir. Fakat bunu ona asla yansıtmamalıdır. Çocuğun kaygısını artıracak ona olumsuz yönde etki edecek konuşmalar yapılmamalıdır. Anne babada endişe ve korku sezinleyen çocuk okul ortamından uzaklaşmak isteyecektir. Bu yüzden kendi kaygı ve korkularınızı çocuğunuza kesinlikle yansıtmamalısınız.

Okula yeni başlayan çocuk için sabah erken kalkmak, okulda verilen ödevleri yapmak sorun yaşatabilir. Geç yatmaya alıştığı için sabah erken kalmakta zorlanabilir. Bu yüzden bu sorumluluğu ona okul telaşı başlamadan önce aşılamaya çalışmalısınız. Erken yatıp erken kalkmaya alışması alışma sürecinde kolaylık sağlayacaktır. Oyun ve televizyon izleme zamanlarını yavaş yavaş kısıtlamak onun için faydalı olacaktır. Böylece okul sonrasında ödevlerine vakit ayırması gerektiğinde onun için bu zor olmayacak.

Eğitim ve öğretimine devam ettiği sürece onun hep yanında olacağınızı hissettirmeniz önemlidir. Olumlu ya da olumsuz hiç fark etmez her zaman destekçisi olduğunuzu bilmesi çocuğunuzu rahatlatır. Başarılı ya da başarısız her durumda onu seveceğinizi her fırsatta belirtiniz. Bu onun motive olmasında oldukça yararlı olacaktır.

Okumaya devam edin